Curtis Greene

R.Sinan Akbaşak Genel Sanat Yönetmeni

Merhabalar, Adım R.Sinan Akbaşak.

Martlardan birinin 12 sinde doğdum ve 60 dan fazla mart yaşadım tiyatroyla 14 yaşında Beykoz 'da Beykoz kültür derneği tiyatrosunda tanıştım. İstanbul belediye konservatuarında. (Yarı zamanlı,1987 de İstanbul Üniversitesi Konservatuarı oldu) okudum.

Okulda Yıldız Kenter öğrencisiydim, ciddiyeti, sabır ve disiplini; çalışmada sınır..imkansız diye bir kavram olmadığını öğrendim.Okulun günün şartlarından kapalı kaldığı dönemlerde Günay Akarsu'dan felsefeyi Beklan Algan' dan tiyatronun diğer sanat dallarıyla olan iç içeliğini, rahmetle her gün andığım Oğuz Aral 'dan bedeni kullanmanın gereklerini ve inceliklerini, Ayla Algan 'dan ufkunu geniş tutmasını, yaratıcılık sınırlarını zorlamasını ,Toron Karacaoğlu 'ndan yedi kuşak İstanbullu olmama rağmen dili kullanmanın inceliklerini öğrendim.

Öğrendiklerimi, öğretenlerin adlarını yad ederek kullanmaktan, aktarmaktan gurur duyuyorum. Ayrıca bizi ilk tiyatroyla tanıştıran ve çok genç yaşında kaybettiğimiz Hilmi Kanbay ustamı da Rahmetle anıyorum. Okulda Ali Poyrazoğlu..,Müjdat Gezen..Erdal Özyağcılar çömeziydik onların öğrencilik öykülerini dinleyerek yetiştik.. Sahnelerde iki yıl değerli ustalarla(Tuncel Kurtiz, Suna Pekuysal, Ragıp Yavuz ,Mehmet Çerezcioğlu gibi) çalıştıktan sonra eğitimci olmaya karar verdim o günden beri genç insanları tiyatroyla tanıştırmaya okullarda dramayı etkin eğitim modeli olarak kullanmaya çalışıyorum.

Bu güne kadar hiç kimse beni ilk görüşte sevmedi, ancak daha sonraları çok yakın olurlar. Beyaz saçlı, sakallı göbekli..titiz mazeretlerden nefret eden huysuz adamın biriyim..ama beni tanıdıktan sonra hiç kimse hayatımdan çıkmadı. Bütün güzellikleri, en büyük desteğim olan eşim ve tiyatroya dair her konuda uzman üç oğlumla başardık.

Yazdığım 6,yeniden düzenlediğim 14 çocuk oyunum var.Bugüne kadar 67 oyun sahneye koydum; bunlardan ikisi kabare biri de müzikal...yedi oyunda da supervizörlük yaptım..Tiyatro hayatımın hiçbir döneminde geçim kaynağım olmadı.Yıllarca öğretmenlik yaptım daha sonra memuriyetten ayrılıp işçi olarak Türkiye elektrik kurumunda çalıştım.1994 de işletme ön lisans diploması aldım.

2001 de az daha hayattan emekli olurken kendimi tamir ettirip çalışma hayatından emekli oldum, tiyatro ile aramda hiçbir engel kalmadı.

  • Telefon:
    0532 435 97 73

Bizi Takip Edin

Çalışmalarımızdan fotoğraflar, videolar ve en güncel gelişmeleri takip edin

Sunduklarımız
  • Çocuk Tiyatrosu Eğitimi
  • Drama ve Yaratıcı Drama
  • Sahne Çalışmaları
  • Serbest Dans
  • Tartışma Kulübü
© Copyright 2018 Tiyatroterapi - Site Kullanım şartlarını okumak için tıklayınız.